Praktický lékař, chirurgie

Lékař Teplice s.r.o.

Chřipka

Sezonní chřipka

Chřipka je vysoce nakažlivé a rychle se šířící virové onemocnění. Každoročně postihuje statisíce osob všech věkových skupin. Chřipka má sezónní charakter, vyskytuje se většinou v zimě a začátkem jara. Očkování se provádí od září do začátku epidemie chřipky. Na každou sezónu se připravuje jiná očkovací látka, protože virus chřipky se stále mění. Očkování se musí každým rokem opakovat.

Očkování proti běžné sezonní chřipce je jednoznačně doporučeno:

  • osobám starším 65 let
  • osobám s chronickým onemocněním dýchacího systému
  • osobám s chronickým onemocněním srdce a cév
  • osobám s chronickým onemocněním jater a ledvin
  • s chronickým metabolickým onemocněním (diabetes mellitus - cukrovka)
  • s nedostatečnou obranyschopností (vrozenou či získanou)
  • s poruchou funkce průdušek a plic

U těchto vybraných skupin chronicky nemocných - hrazeno zdravotní pojišťovnou. Vakcína zdarma k dispozici v ordinaci.

Podrobnější informace - chřipka

Chřipka se vyskytuje všude po celém světě - v zimě v oblastech mírného pásu a většinou během teplé vlhké sezony v tropickým oblastech. V České republice se jedná většinou o období od ledna do března.

Virus chřipky se rozprašuje do vzduchu v kapénkách, které pocházejí z dechu, kašlání a kýchání infikovaných osob. Proto je chřipka tak snadno přenosná. Virus proniká do těla nosohltanem a během dvou až tří dnů se projeví příznaky nemoci, horečka 38-40°C, zimnice, bolesti hlavy, svalů a kloubů a celková slabost, která vás vysloveně položí. Teprve později se přidává pálení v krku a kašel. Tím se chřipka zpravidla liší od běžného nachlazení , které se projevuje daleko mírněji a ze kterého se rychle uzdravíte. Onemocnění obvykle trvá 3-7 dní. U starších oslabených nebo chronicky nemocných osob, které jsou nejvíce ohroženy, může vyvolat zápal plic, postižení srdečního svalu nebo nervové tkáně a u dětí zánět středního ucha.

Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování. Nejvhodnější doba pro očkování je v říjnu a listopadu, tedy v období před začátkem chřipkové epidemie. Ochrana před chřipkou začíná 2 týdny po očkování a přetrvává přibližně 6 měsíců až 1 rok. Rizikové skupiny by proto měly být očkovány každý rok. Ani toto opatření však nemusí být vždy účinné. Principem očkování je odhad, který z mnoha druhů viru bude daný rok nejrozšířenější. Proti němu je namířena vakcína. V případě, že dojde k neočekávané změně (mutaci), mohou být chřipkou ohroženi i očkovaní lidé. Přesto platí, že očkování je jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany.

Zdroj: očkovací centrum

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení