Infuze
infuzní terapie
Aplikace infuzní terapie je způsob podání vysokých koncentrací léků, vitaminů a minerálů přímo do krevního oběhu, kdy dochází k rychlé a přesné distribuci léčiv a vitaminů k cílovým orgánům. Efekt infuzní terapie je mnohem rychlejší, než podání tabletou nebo stravou (např. vitamíny)
Vitamínové infuze
- podporují imunitní a nervový systém
- rychlejší efekt na celkové zdraví
- zvýšení odolnosti organismu před a v průběhu zátěžových situací (chřipková epidemie, výkonnostní sport, rekonvalescence po operacích, stres,..)
- doporučuje se opakované podání (3-5 infuzí v týdenních intervalech)
- do některých infuzí přidáváme stopové látky a minerály k potenciaci a vylepšení účinku
Jak a kde se infuze podávají
Nejbezpečněji v ordinaci lékaře, pod dohledem zdravotnického perzonálu. Zdravotník vybere vhodnou žílu (většinou na horní končetině), odezinfikuje místo vpichu a zavede do ní jednorázovou sterilní kanylu. Pomocí sterilní hadičky je kanyla připojena k infznímu vaku, ve kterém je vitaminová směs či jiné léčivo.
Při infuzi je možno sedět v polohovacím pohodlném křeslě či ležet na lůžku. Vak visí na stojanu vedle klienta. Během infuze je klient průběžně kontrolován zdravotnickým personálem, klient může pospávat, relaxovat, poslouchat hudbu, pracovat na PC či se dívat na TV.
Po ukončení infuze zdravotník vyjme kanylu ze žíly a zalepí náplastí. Několik minut je třeba stlačit místo vpichu, aby došlo k rychlejšímu zastavení případného drobného krvácení ze vpichu. Po infuzi může klient pokračovat v běžném životním režimu.